Yra žinoma, kad ant atvirų durų angų su dviem gretimomis sritimis, esant skirtingoms sąlygoms, oras tarp jų keičiasi, nes fizikos dėsniai linkę išlyginti temperatūros ir slėgio skirtumą tarp abiejų pusių.
Pagrindinių KPU (Katalonijos politechnikos universiteto) gaminamų oro užuolaidų veikimo parametrų schema.
Oro užuolaidos efektyvumas priklauso nuo efektyvumo veiksnių optimizavimo.
h = veiksmingas srovės plotis α = oro išleidimo kampas U0 = oro išleidimo greitis θ = negatyvus kampo poveikis H = atidarymo aukštis P1 = išorinis slėgis P2 = vidnis slėgis |
Patys svarbiausi yra:
Srovės turbulencija: mažos turbulencijos srovė bus daug efektyvesnė ir taupys energiją.
Oro greitis: oro greitis tarpduriuose turėtų būti tinkamai nustatytas ir sureguliuotas.
Oro apimtis: platesnė srovė padeda oro užuolaidai kovoti su oro judėjimu tarpduriuose.
Oro išleidimo kampas: priklausomai nuo situacijos, jei purkštukai yra teisingai nukreipti, tai padidins energijos taupymą.
Ventiliatoriaus tipas: ašinis, tangentinis ratas, išcentrinis ir kt. Aukštesnio slėgio ventiliatoriai sukuria aukštesnio slėgio srovę, kuri siekia toliau. Pavyzdžiui, jei palyginsime oro užuolaidą su tangentiniu ventiliatoriumi su oro užuolaidą su išcentriniu ventiliatoriumi (su tuo pačiu oro kiekiu), išcentrinių ventiliatorių pagaminta srovė bus stipresnė ir didesnė.
KPU universiteto oro užuolaidų tyrimai įrodė, kad oro turbulencijos yra vienas iš svarbiausių parametrų, kurie turės įtakos oro srauto atstumui.
Optimizuota išleidimo angos forma, padėtis ir ventiliatorių tipas, lamelių forma ir kt. iš esmės turi įtakos oro srovės veikimui.
Oro išleidimo kampas oro užuolaidose
Bandymai ir universiteto tyrimai įrodė, kad kampinis išleidimas padidina oro užuolaidos efektyvumą.
Tokie veiksniai kaip vėjas, temperatūros ar slėgio skirtumas sukelia oro judėjimą iš išorės į vidų, mes galime nukreipti srovę tam tikru laipsniu į išorę. Tada srauto kryptis prieš oro įėjimą padės išlaikyti orą lauke. Srovės trajektorija bus parabolinė, tačiau galų gale pasieks grindis maždaug tarpduryje. Jei negalime sureguliuoti oro išleidimo kampo, srovę įstums išorinės oro jėgos.
Jėgų lygiagretainio teorija paaiškina, kaip jėgos elgiasi tarpduryje. Šiose diagramose parodyta kuo skiriasi oro užuolaidos su fiksuotomis plokštėmis nuo reguliuojamų.
Oro užuolaida su fiksuotomis lamelėmis yra mažiau efektyvi (1)
Oro užuolaida su orientuotomis lamelėmis yra efektyvesnė (2)
(1) Pirmame, kur yra parodomos fiksuotos lamelės, įėjimo oro greitis stumia oro užuolaidos srovę, jėgų lygiagretainio rezultatas nukreipiamas į vidų. Tai leidžia išoriniam orui patekti į vidų.
(2) Antrame, kur yra parodytos reguliuojamos lamelės, kai oro srovė nukreipta įėjimo link, lygiagretainio jėgų rezultatas nukreipiamas statmenai grindims. Tai reiškia, kad išorinis oras nepatenka, o vidinis - neišbėga. Taip pat yra palaikomas vidaus temperatūros lygis.